Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące pojawia się, gdy owłosiona skóra głowy zostaje zastąpiona trwałą tkanką bliznowatą. W takim przypadku włosy nie mogą się zregenerować, ponieważ mieszki włosowe zostały utracone. Absolutnym kluczem jest jak najwcześniejsze leczenie tych schorzeń poprzez uzyskanie dokładnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia w celu opanowania przyczyny. Sprawdź: Dermatolog Świecie

Istnieje wiele przyczyn łysienia bliznowaciejącego. najczęstsze to:

Łysienie włókniste czołowe lub FFA

Powoduje to trwałe cofnięcie się przedniej linii włosów u kobiet po menopauzie. W przeciwieństwie do wypadania włosów typu żeńskiego, FFA powoduje lekkie zaczerwienienie i zapalenie mieszków włosowych oraz utratę włosów, których nie można cofnąć. Po zdiagnozowaniu przez dermatologa, leczenie może obejmować miejscowe steroidy i leki doustne, na przykład hydroksychlorochinę i hormony, które hamują działanie testosteronu na mieszki.

Lichen Planopilaris

Stan powodujący zapalenie mieszków włosowych, które jest związane z powszechną chorobą skóry zwaną liszajem płaskim. W skórze głowy może powodować zaczerwienienie mieszków włosowych, stan zapalny i zniszczenie prowadzące do ogólnego i potencjalnie trwałego przerzedzenia włosów. Leczenie miejscowymi steroidami i tabletkami, takimi jak hydroksychlorochina, jest często skuteczne.

Odśrodkowe łysienie bliznowaciejące (CCA)

Najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet z ciemnymi włosami, jednak może wystąpić u wszystkich typów włosów. Uważa się, że jest to spowodowane praktykami pielęgnacji włosów, w tym czesaniem na gorąco, stosowaniem chemicznych środków zwiotczających, plecionek i ciasnych przedłużek, jednak inne czynniki, takie jak infekcje bakteryjne lub grzybicze, mogą również odgrywać rolę. W CCA wypadanie włosów zachodzi centralnie, powodując lśniącą skórę głowy z utratą otworów mieszkowych, która powoli rozszerza się na zewnątrz. Kluczowe jest zaprzestanie lub zminimalizowanie szkodliwych praktyk.

Previous post Wskazówki dotyczące ściągania należności
Next post Pies, a wyjazdy. Co zrobić z pupilem podczas naszej nieobecności?