Dlaczego więc młodzi się nie szczepią?

Kanały informacyjne mediów społecznościowych przepełnione są deklaracjami nienawiści do raka – za zabranie Davida Bowiego, Alana Rickmana, René Angélila i wielu innych – zbyt wcześnie. W rzeczywistości rak najprawdopodobniej dotknie życie każdego z nas więcej niż raz, bez względu na to, czy będzie to nasza ulubiona celebrytka, nasz najlepszy przyjaciel, członek rodziny, czy nawet my. Rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów, ale niewiele robimy, aby temu zapobiec. Nawet jeśli mamy dowody naukowe, które mówią nam, jak temu zapobiegać – na przykład nie paląc lub nie jedząc przetworzonego mięsa – zwykle ignorujemy dyrektywy. Chcemy żyć dniem dzisiejszym i nie myśleć o raku w przyszłości. Sprawdź: Szczepienia Covid

Musimy zmienić nasz sposób myślenia i bardziej skupić się na zapobieganiu.

Obecnie istnieje potężne narzędzie do zapobiegania niektórym nowotworom, które często przeoczamy. To narzędzie to szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Niestety  jesteśmy daleko w tyle za innymi krajami w naszych próbach zapobiegania nowotworom związanym z HPV. Wskaźnik szczepień przeciwko HPV w Polsce spada poniżej średniej europejskiej. Tylko około jedna trzecia dziewcząt i 1 na 6 chłopców w ukończyło 3-dawkową serię szczepionek przeciwko HPV.

Ta szczepionka zapobiega rakowi, ale większość dzieci w wieku przedszkolnym, nastolatków i młodzieży na nią nie zachoruje.

HPV jest prawdopodobnie najbardziej znany z powodowania raka szyjki macicy. Jednak mężczyźni są również narażeni na nowotwory związane z HPV. W rzeczywistości są cztery razy bardziej narażeni na raka jamy ustnej i gardła związanej z HPV niż kobiety. Na szczęście szczepionka przeciwko HPV może pomóc w zapobieganiu infekcjom HPV, a ostatecznie nowotworom związanym z HPV.

Previous post Pies, a wyjazdy. Co zrobić z pupilem podczas naszej nieobecności?
twarz kobiety po radiofrekwencji mikroigłowej Next post Radiofrekwencja mikroigłowa – korzyści z zabiegu