Kluczowe zalety solarnych lamp ulicznych

Ze względu na postępującą degradację środowiska naturalnego ludzie starają się wdrażać rozmaite rozwiązania pozwalające zniwelować to niekorzystne zjawisko. Na uwagę zasługują choćby solarne lampy uliczne, zasilane energią pobieraną z promieni słonecznych. Najefektywniej działają w miesiącach letnich (od maja do końca sierpnia), choć jesienią i zimą również są w stanie bez problemu oświetlać wybrany obszar.

Szerokie zastosowanie na terenie całego kraju

Solarne lampy uliczne posiadają specjalny panel fotowoltaiczny wykonany z krzemu (ewentualnie wysokogatunkowego tworzywa PV). Gdy na jego powierzchnię padają promienie słońca, dochodzi do przemieszczenia elektronów w półprzewodnikach, co skutkuje pojawieniem się energii elektrycznej. Jest ona gromadzona w kompaktowym akumulatorze. Dzięki precyzyjnemu czujnikowi zmierzchu włączenie światła następuje automatycznie po zapadnięciu zmroku. Omawiane konstrukcje są powszechnie montowane zwłaszcza przy ruchliwych drogach publicznych, na skrzyżowaniach, w parkach miejskich, przy przystankach autobusowych i w pobliżu przejść dla pieszych. Poza tym coraz częściej służą do rozjaśniania przestrzeni w małych i średnich wsiach zlokalizowanych na obrzeżach gmin, a także na terenach należących do firm prywatnych.

Oszczędność pieniędzy idzie w parze z ekologią

Rosnące z roku na rok ceny energii elektrycznej powodują, że włodarze miast zmagają się z nadmiernie wysokimi kosztami nocnego oświetlania miejsc publicznych, co wpływa negatywnie na budżet. Na szczęście solarne lampy uliczne rozwiązują ten problem, gdyż produkują darmowy prąd. Ich kolejnym niewątpliwym atutem jest brak szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne. Zasilane są bowiem wyłącznie słońcem i jednocześnie nie wymagają angażowania tradycyjnej elektrowni generującej duże ilości zanieczyszczeń. Oto pozostałe istotne zalety, jakie posiadają solarne lampy uliczne:

  • łatwość montażu – nie zachodzi tutaj konieczność doprowadzania przewodów z sieci, a konstrukcja może stanąć nawet w punkcie o skomplikowanym ukształtowaniu terenu
  • estetyczny wygląd – wzbogacający przestrzeń miejską
  • umiarkowana cena – podstawowy model kosztuje w granicach 600-800 zł
Previous post Australijskie rajdy motocyklowe
Next post Czy uszkodzona części do motocykli, można w jakikolwiek sposób naprawić?