Czym się kierować przy wyborze szkoły średniej?

Gimnazjaliści stoją właśnie przed ważnym wyborem szkoły średniej. Głównym kryterium branym pod uwagę jest oczywiście ranking szkół. Czy jednak warto brać pod uwagę jedynie takie kryteria? Należy zdać sobie sprawę, że takowe rankingi, to nic innego jak PR. Bardzo często nie uwzględniają bardzo istotnych rzeczy, które mogą mieć wpływ na wybór placówki.

Od kilkunastu lat utwierdza się nas w przekonaniu, że rankingi, to dobre narzędzie do podejmowania decyzji w sprawie szkoły. Cały problem polega na tym, że nie uwzględniają one żadnych nakładów na zajęcia dodatkowe, które mają pomóc w osiągnięciu jak najwyższych wyników na maturze.

Badania wykazują, że ponad połowa uczniów szkołę ponadgimnazjalną wybiera samodzielnie. Co czwarta osoba korzysta z pomocy rodziców – a oni przede wszystkim kierują się właśnie rankingami.

Rankingi zazwyczaj opierają się głównie na wynikach maturalnych absolwentów oraz różnego rodzaju osiągnięciach. Warto jednak zwrócić uwagę, że wyniki maturalne wcale nie muszą odzwierciedlać faktycznego poziomu nauczania. Większość czasu poświęcana jest na naukę nieprzydatnej wiedzy w życiu. Poza tym rankingi są generowane na podstawie wyników sprzed kilku lat.

Niestety trzeba zdać sobie sprawę, że rankingi mają na celu wpisanie systemu edukacji w pewne ramy. Uczniowie i ich rodzice chcą mieć poczucie, że podejmują decyzję w oparciu o konkretne dane. Większość szkół uczy jak rozwiązywać testy maturalne, a nie przekazuje im realnej wiedzy. Przecież w przyszłości, podczas szukania pracy, liczą się konkretne umiejętności, a nie umiejętność rozwiązywania testów.

Inną kwestią jest, że wybór szkoły średniej często jest nagły – okres między wynikami testu gimnazjalnego a koniecznością wyboru szkoły jest bardzo krótki. Zamiast zorientować się o faktycznych zaletach szkoły, większość „pracy” załatwiają rankingi. Warto więc stosunkowo wcześniej ustalić pewne kryteria, którymi chciałby kierować się przy wyborze szkoły i następnie sukcesywnie porównywać oferty. Takie podejście do sprawy jest zdecydowanie lepsze niż opieranie się o rankingi.

 

Previous post Orzechy nerkowca – warto je jeść!
Next post W gimnazjach trwają pierwsze przymiarki do przystosowania się do reformy edukacji