Kiedy jest właściwy moment na zakup mieszkania?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: kiedy jest najlepszy czas na zakup własnego mieszkania? Odpowiedź oczywiście nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników.

Tak naprawdę, to wszystko zależy od sytuacji życiowej. Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, najlepiej jest przeprowadzić analizę, która będzie zawierać kilka czynników:

  • Dlaczego chcę kupić mieszkanie?
  • Czy w obecnym czasie jest to niezbędne?
  • Czy finansowo jestem na to gotowy?

Dopiero odpowiedź na te pytania pomoże nam podjąć właściwą decyzję. Argumentem, który często się powtarza, jest stwierdzenie, że wynajmując mieszkanie płacimy komuś innemu, kiedy w tym czasie moglibyśmy spłacać swoje mieszkanie. W dużej mierze jest to prawdziwa teza, jednakże spłacając kredyt płacimy również za odsetki oraz zobowiązujemy się na wiele lat. Dodatkowo, wynajem jest również wygodniejszy w kwestii mobilności i zmiany miejsca zamieszkania. Ważne, aby nie kierować się emocjami. Decyzja o zakupie mieszkania bardzo często jest najpoważniejszą decyzją w życiu. Ważne, aby podejść do tematu na spokojnie. Przecież nie chodzi tylko o to czy mieszkanie kupić, ale również jakie. Pod uwagę należy wziąć dłuższą perspektywę.

Warto również odciąć się od wielu stereotypów i nie poddawać się presji otoczenia. Decyzja o zakupie mieszkania powinna być odpowiednio skalkulowana. Jeśli już zdarzają się spontaniczne decyzje, to raczej dotyczą one tego jaki lokal kupić, a nie kiedy.

Najważniejszym aspektem sprawy jest kwestia finansowa. Jeśli osoba nie posiada zapasu gotówki i nie jest w stanie swobodnie spłacać kredytu, nie powinna się zadłużać. Jest to w dużej mierze spowodowane tym, że kredyty hipoteczne bardzo często nie mają stałego oprocentowania i rata na przestrzeni lat może się zmienić.

Istnieje kilka sygnałów, które wskazują, że zakup mieszkania jest sensowne. Podstawowym elementem przy zakupie mieszkania jest gotówka. Prawo wymaga, aby stanowiła ona 15% wartości mieszkania, a bezwzględne minimum, to 10%. Wkład własny, niestety, nie jest jedyną potrzebną gotówką. Należy wliczyć również koszty sądowe i notarialne, podatek, prowizja za kredyt oraz środki na wyposażenie mieszkania. Wszystkie te rzeczy należy wziąć pod uwagę, przeanalizować i samemu oszacować czy zakup mieszkania w tym momencie nam się opłaca. Przecież rasta kredytu nie jest jedynym ponoszonym kosztem – dochodzi jeszcze czynsz i opłaty za media.

Właściwym czasem na zakup własnego mieszkania jest moment, kiedy jesteśmy już ustabilizowani życiowo. Młode osoby bardzo często zmieniają pracę, co wiąże się z częstą zmianą miejsca zamieszkania. Bardzo ważna jest również stabilna sytuacja zawodowa, która przynosi nam regularny dochód. Czynnikiem, który często determinuje ludzi do zakupu mieszkania jest założenie rodziny. Zapewnienie dzieciom dachu nad głową jest dla wielu osób głównym priorytetem. Co prawda wynajęcie mieszkania również spełnia swoją rolę, to własne cztery kąty dają poczucie większej stabilności.

Previous post Problem dużych metropolii z pustymi mieszkaniami
Next post Kolejny transfer Manchesteru City potwierdzony