Przebudowa starego domu – czy to się opłaca?

Przebudowa starego domu – czy to się opłaca?

Zakup działki ze starym budynkiem zawsze przysparza dylematu nowemu właścicielowi – przebudowa czy całkowite wyburzenie? Oczywiście dużo zależy od stanu danego budynku, jednak czasami warto zdecydować się na przebudowę starego domu. Dlaczego? Jak wykonać taką przebudowę?

Pomysł jest najważniejszy

Wiele budynków zostało wspaniale odnowionych i jest to głównie zasługa dobrej organizacji oraz wyobraźni i nieszablonowego myślenia. Nawet stare, opuszczone mury można przeobrazić w dom, który nie tylko nadaje się do zamieszkania, ale także wygląda dobrze z zewnątrz i wewnątrz. Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan techniczny budynku. Przyjrzeć się fundamentom, ścianom nośnym, ocenić jakość użytych materiałów budowlanych, sprawdzić, czy mury zabezpieczone są przed wilgocią. Na etapie planowania łatwo jest wkomponować niektóre prace, jednak jeśli budynek będzie już prawie wykończony, a ujawnią się jakieś ukryte wady, znacznie trudniej będzie je wyeliminować. Najlepiej zwrócić się z pomocą do architekta, który pomorze ułożyć plan przebudowy oraz remontu. Fachowiec będzie też wiedział jakie formalności trzeba załatwić (być może konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę).

Plan przebudowy

Skorzystanie z usług architekta to oczywiście pomoc z zakresu konkretnych prac budowlanych. Najlepiej jest sporządzić nowy projekt, można wykorzystać projekty domów Kraków. Taka modernizacja będzie uwzględniała wszelkie zmiany w układzie pomieszczeń, bardzo często stare domy są rozbudowywane przez nowych właścicieli. Dobudowywane jest piętro lub powiększana jest powierzchnia budynku. Dobry architekt doradzi co jest najbardziej opłacalne. Trzeba pamiętać także o funkcjonalności. Warto zastosować elementy budowania domów pasywnych, oszczędzając przy tym w długim horyzoncie czasowym na przykład na ogrzewaniu.

Nawet dom czy budynek nadający się do rozbiórki można zagospodarować i odnowić. Wystarczą chęci oraz odpowiednio przemyślany plan działania.

 

Previous post Aminokwasy dla sportowców
Next post Lampy do kuchni a podwieszane sufity