Podejście do leczenia alergii

Istnieją trzy podstawowe sposoby opanowywania alergii: usunięcie lub unikanie czynników wyzwalających, hamowanie lub zapobieganie reakcji przez przyjmowanie leków (farmakoterapia) albo-dla wybranych pojedynczych alergenów – próby immunoterapii, „odczulanie” przez podawanie niewielkich dawek wyciągów konkretnych alergenów. Dermatolog Bydgoszcz twierdzi, że należy próbować zapobiegać nasilaniu alergii przez przestrzeganie pewnych zasad – zwłaszcza unikanie czynników, o których wiemy, że wywołują objawy, i niepoddawanie się stresowi. Naukowcy są przekonani o skuteczności takiego postępowania – chociaż trzeba zaznaczyć, że napięcie emocjonalne i stres mogą nasilać dolegliwości związane z alergią, ale nigdy nie są ich pierwotną przyczyną.

Unikanie znanego alergenu (-ów)

Pierwszym i najlepszym sposobem leczenia alergii jest unikanie – trzymanie się z dala od czynników wyzwalających objawy. Może to oznaczać, że trzeba będzie zrezygnować z jedzenia jaj, ryb, orzeszków ziemnych i innych alergenów pokarmowych, często sprzątać, by w domu nie było pyłków, pleśni, kurzu, że nie będzie można trzymać małych zwierząt (lub przynajmniej nie wpuszczać ich do sypialni), unikać kosmetyków wywołujących alergię, lateksu itp.

Farmakoterapia

Obecnie dostępne są różne rodzaje leków pomagających zapobiegać atakom i łagodzić ich objawy. Stosuje się je pojedynczo lub łącznie.

•leki przeciwhistaminowe – jest ich duża grupa, co daje możliwość wyboru. Nowsze preparaty mają znacznie słabsze działanie uspokajające i nasenne (sedatywne). Produkowane są w formie tabletek, syropów, preparatów do inhalacji i kropli do oczu;

•leki stabilizujące komórki tuczne – np. kromoglikan – to krople do oczu lub spray do nosa, stosowane, by zapobiegać objawom lub je łagodzić;

•kortykosteroidy – stosowane albo miejscowo w formie inhalacji lub sprayu, albo doustnie – w celu zmniejszenia odpowiedzi zapalnej.

Immunoterapia

„Odczulające” wstrzyknięcia alergenów mają zastosowanie w niektórych przypadkach alergii. Dokładnie oczyszczone ekstrakty alergenów i nowe zasady ich stosowania zwiększają szanse powodzenia immunoterapii. Technika ta może pomóc w odczuleniu osób uczulonych na jady owadów, zidentyfikowane sezonowo występujące pyłki, sierść i naskórek zwierząt i być może na roztocza kurzu domowego – pod warunkiem, że użyje się właściwego alergenu w odpowiednio wysokim stężeniu.

Zapobieganie alergiom

Poziom alergenów w naszych mieszkaniach może zostać obniżony: nie powinniśmy dopuszczać, by w domu gromadziły się kurz i pleśń, musimy zrezygnować z posiadania zwierzaka. Kobiety pochodzące z rodzin ze stwierdzoną alergią, których dzieci należą do grupy wysokiego ryzyka, powinny karmić niemowlę piersią przez co najmniej pół roku, jak najpóźniej wprowadzić pokarmy stałe i nie podawać produktów alergizujących (mleka krowiego, jaj, ostryg, orzechów laskowych i ziemnych) przez 2-3 pierwsze lata życia, a nawet dłużej.

Previous post Bluzki z hiszpańskim dekoltem – hit sezonu!
Next post Materace antyalergiczne – jaki wybrać?