Obecna oferta rynkowa materacy jest tak wielka, że z trudem potrafimy odróżnić ich cechy użytkowe czy specyfikę zastosowanych technologii, by mieć pewność, że wybraliśmy najlepiej. Często trudno zdecydować, czy za różnicą cenową idzie w parze wzrost komfortu i czy aby na pewno wszystkie obiecane przez producenta funkcje materaca w istocie są jego zaletą, a nie chwytem marketingowym. Najpopularniejsze obecnie lateksowe powoli ustępują miejsca kieszeniowym, wielowarstwowym, z uszlachetnianych materiałów. Na co zwracać uwagę przy zakupie będąc alergikiem? Poza wygodą i elastycznością?
Dla wszystkich uczulonych na lateks oczywiście ten rodzaj materacy jest niewskazany, jednak są one bardzo popularne dla małych dzieci, gdy chcemy uniknąć np. zaparzania główki i zapewnić spokojny sen (doskonale odkształcają się wraz ze zmianą ułożenia ciała dziecka podczas snu). Podobnie dopasowują się do nas (a raczej ciepłoty naszego ciała) materaca termoelastyczne czy super lekkie – wysokoelastyczne. Zwracajmy uwagę, czy materac, który kupujemy ma odpowiednią strukturę i odprowadza wilgoć, dzięki czemu nie będzie wylęgarnią grzybów i roztoczy, czy materiał, którym jest powleczony zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, a pianka wewnątrz jest tak gęsta i elastyczna, że redukuje namnażanie się bakterii. Dodatkowo niektórzy producenci dodają do materiału specyfiki antybakteryjne, w pełni naturalne i bezpieczne dla skóry alergicznej np. z oleju rycynowego lub aloesu, wprowadzającego organizm w kojący sen.
Materac to jedno, ale nie mniej ważny jest pokrowiec – optymalnie antyalergiczny i pozwalający na regularne jego pranie w temperaturze zabijającej roztocza czyli 60 C. Pokrowce mają również dodatkowe funkcje – także tu dodawany jest ekstrakt z aloesu, antybakteryjny wyciąg z soi czy z eukaliptusa – przeciw komarom i meszkom (co jest szczególnie ważne dla osób ze skłonnościami do alergii na ukąszenia owadów). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat alergii, koniecznie zajrzyj na http://alergoderm.pl Pomocne bywają metale szlachetne – srebro w tkaninie działa antybakteryjnie i zapobiega pleśni, podobnie jak złoto. Dodatek włókien węglowych zapobiega osadzaniu się kurzu, a celulozy – powoduje wyjątkową delikatność, przez co nadaje się dla najbardziej nadwrażliwych i pochłania dodatkowo wilgoć. Nieco podobne funkcje mają materiały 3D. Wykorzystuje się także materiały z natury antybakteryjne i odstraszające insekty jak bambus czy reva, także zapobiegająca rozmnażaniu się roztoczy i bakterii, ale i odprowadzająca wilgoć. Zanim podejmiemy decyzję o wydaniu niemałej kwoty na właściwy materac – zbierzmy wszelkie foldery, informacje z internetu i dokładnie sprawdźmy z czego jest zrobiony nasz upatrzony materac.