Jak zadbać o sprzęt wędkarski po sezonie?

Jeśli odpowiednio dbamy o swój sprzęt wędkarski, będzie on nam służył znacznie dłużej. Kiedy nadchodzi koniec sezonu wędkarskiego nie powinniśmy zostawiać go samemu sobie na szafie i wrócić do niego przed rozpoczęciem kolejnego, aby go przygotować. Niektóre części wędki należy poddać konserwacji, dzięki czemu cały sprzęt będzie działał bez zarzutu. Oto kilka propozycji, które pomogą utrzymać nasz sprzęt w dobrej formie!

Żyłkę, która znajduje się na szpulce kołowrotka powinniśmy własnoręcznie oraz luźno nawinąć najlepiej na szpulę po zużytej żyłce i umyć ją w mydle. Po pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń należy ją wysuszyć suszarką i włożyć do materiałowego woreczka. Jeśli chodzi o sam kołowrotek, to należy jego poszczególne części umyć benzyną ekstrakcyjną, pozbyć się starego smaru i nałożyć nowy. Sprawdź sprzęt wędkarski: Odzież wędkarska

Przejdźmy teraz do głównego elementu, czyli samej wędki. Zanim jednak zajmiemy się konserwacją, powinniśmy ją dokładnie umyć. W tym celu należy użyć miękkiej szmatki oraz letniej wody z mydłem (płyn do naczyń także się nada). Tak jak w przypadku żyłki, wędkę musimy wysuszyć do sucha, a łączniki potraktować grafitem w spray’u. Osobiście polecam również zabezpieczyć je przed uszkodzeniami warstwą teflonu. Na sam koniec wystarczy wysmarować ją gliceryną. Zanim jeszcze umieścimy naszą wędkę w pokrowcu i odstawimy na półkę, warto zweryfikować stan omotek i przelotek.

Spławiki po dokładnym umyciu należy dokładnie obejrzeć i sprawdzić czy nie pojawiły się jakieś odpryski. Ewentualne ubytki powinniśmy zamalować farbą wodoodporną. Same haczyki warto umieścić w pojemniku magnetycznym, aby mieć pewność, że żaden nie zginie.

Jest po kilka podstawowych kwestii, o których powinien pamiętać każdy wędkarz po zakończonym sezonie. Sprzęt wędkarski jest stosunkowo drogi i niezależnie od ceny bardzo ważny dla każdego fana wędkowania. Warto więc zadbać o stan naszego sprzętu, aby na nowy sezon nie mieć niemiłych niespodzianek.

Previous post Odchudzanie w domu przed telewizorem
Next post Dlaczego poruszamy całym naszym ciałem grając w gry komputerowe?