Historia tatuażu

W dzisiejszych czasach praktycznie wszędzie, gdzie pójdziesz, zobaczysz kogoś z tatuażem. Stały się one podstawą współczesnego społeczeństwa. Jednak tatuaże mają bogatą historię sięgającą 12000 p.n.e. Najwcześniejsze zapisy tatuaży datowane są na starożytnych Egipcjan podczas budowy piramid.

Sprawdź: Studio tatuażu Bydgoszcz

Różne kultury używają tatuażu na różne sposoby. Na Borneo kobiety były tatuowane na podstawie posiadanych umiejętności, Rzymianie używali tatuaży do oznaczania przestępców, a Normanowie tatuowali herby rodzinne (praktyka, która trwa do dziś).

Tatuaże oznaczały wiele rzeczy w przeszłości – i w pewnym sensie każdy z nas nosi małą część tej historii, jeśli mamy tatuaż. Tatuowanie stało się popularne w Wielkiej Brytanii w VIII wieku, jednak w 787 roku papież Hadrian zakazał ich wykonywania. Uważał, że są nieetyczne, a także mają skłonność do powodowania infekcji.

Ta ostatnia kwestia jest właściwie dość interesująca. Mając niewielką wiedzę na temat higieny w tamtym czasie, tatuaże nie otrzymywały właściwej pielęgnacji i dlatego często były obszarami rozwoju chorób. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy szeroką gamę produktów do pielęgnacji tatuażu, które zapewniają, że nasze tatuaże goją się prawidłowo i wyglądają wspaniale! Społeczeństwo w tamtym czasie było dość podzielone co do perspektywy tatuowania. Inwazja Normanów w 1066 r. była punktem zwrotnym, ponieważ tatuaż zdawał się znikać z kultury zachodniej od XII do XVI wieku!

W Wielkiej Brytanii człowiek o nazwisku William Dampher był odpowiedzialny za ponowne wprowadzenie tatuaży w XVII wieku. Podczas podróży do Polinezji spotkał mocno wytatuowane plemiona, które nauczyły go sztuki tatuażu. Po powrocie do Wielkiej Brytanii rozpowszechnił swoją nowo odkrytą wiedzę i tatuaż odrodził się ponownie.

Od tego momentu tatuaż rozkwitł na Zachodzi. Branża tatuażu wciąż się rozwija, a wiedza na ich temat jest niezwykle wysoka.

Previous post Jaki zakres działań realizuje lekarz medycyny pracy?
Next post Apetyt na zdrowie