Automatyzacja procesów produkcyjnych

W obecnych uwarunkowaniach rynkowych automatyzacja procesów produkcyjnych przy pomocy nowej technologii wydaje się być nieunikniona. Technika z tym związana coraz bardziej postępuje, wymagania są coraz większe, a przepisy coraz ostrzejsze. Zdarza się też tak, że przy bardzo zaawansowanych produkcjach, niektórych procesów człowiek nie jest w stanie samemu wykonać.

W masowej produkcji bardzo ważna jest powtarzalność. Przy bardzo precyzyjnych czynnościach człowiek nie jest w stanie zapewnić przez kilka godzin cały czas najwyższej jakości oraz identycznego wykonania. W wielu branżach o właściwych parametrach produktu decyduje właśnie jego powtarzalność.

Automatyzacja procesów produkcyjnych w ogromnej mierze wynika z wciąż rosnących wymagań rynku. To natomiast wymusza rozwój technologii, który musi sprostać tym wymaganiom. Nie jest to więc cel sam w sobie, lecz próba realizacji zadań wynikających z potrzeb konkurencyjności rynkowej.

Korzyści samej automatyzacji należy dopatrywać się w kilku kategoriach. Przede wszystkim zwiększa ona wydajność, co jest głównym celem tego typu procesów. Zapewnia ona również wysoką i powtarzalną jakość. Wszystko to wpływa na efektowność produkcji. Maszyny są także bardziej dyspozycyjne i bardziej oszczędne. Wszystkie te czynniki wpływają na szybkość produkcji, obniżkę kosztów, więc większy zarobek. Przy stałym monitorowaniu produkcji i idealnie zaplanowanych realizacjach, przedsiębiorcy są w stanie oszacować dokładny przychód i zaplanować przyszłe inwestycje.

Previous post Czy awaryjność sprzętu da się zaplanować?
Next post Budowa systemu MES powinna być realizowana w dwóch etapach