Wiele naszych codziennych zachowań podyktowanych jest wpływem na nasze zdrowie. Niestety zdarza się, że wiele teorii odnośnie zdrowia i diety jest nieprawdziwych. Dziś rozprawimy się z mitami dotyczących tworzenia się kamieni nerkowych.
Któż z nas nigdy nie słyszał, że picie piwa oczyszcza nerki i zapobiega kamicy nerkowej? Jest to jeden z ulubionych argumentów wiecznie imprezującej części studentów. Oczywiście, piwo działa moczopędnie oraz zwiększa diurezę. Można więc to uznać jako filtrację w nerkach, jednakże nie eliminuje to szkodliwych złogów kamieni, które znajdują się w drogach moczowych. Spożywanie większej ilości piwa, nie można uznać więc za profilaktykę w kwestii chorób nerek. Jeśli dosięgnie nas jakieś schorzenie, to warto zadbać o inne płyny i odpowiednią dietę – piwo pite w dużej ilości na pewno nie pomoże.
Tak jak piwo miałoby usuwać kamienie z nerek, to tak ich przyczyną miałaby być woda z kranu.
Skąd ten mit? Wiele osób widzi jak kamień osadza się na ściankach czajnika i twierdzą, że tak samo osadza się na naszych nerkach. Jest to teoria, której nie potwierdzają żadne badania. Kamienie nerkowe nie są efektem picia twardej wody, lecz powstają w wyniku zaburzenia procesu metabolizmu, czego skutkiem są złogi nierozproszonych fosforów, szczawianów, moczanów oraz cholesterolu.
Kolejnym mitem jest teoria, że jeśli raz pozbyliśmy się kamieni, to już w przyszłości martwić się nie musimy. Niestety, nic nie daje nam ochrony przed ich ponownym powstaniem. Niekiedy problemy z kamicą nerkową wracają po kilku latach. Warto więc odpowiednio temu zapobiegać.
I na koniec coś naprawdę ciekawego. Teoria, która mówi, że dieta nie wpływa na powstawanie kamieni nerkowych. Jest to całkowita odwrotność prawdy. To właśnie właściwy sposób odżywania się jest najważniejsza w profilaktyce schorzeń układu moczowego i zapobieganiu kamicy nerkowej. W przypadku kamicy moczanowej, dieta powinna być bogata w nieprzetworzone owoce i warzywa, powinno się również ograniczyć spożywanie soli oraz białka pochodzenia roślinnego. Jeśli dolega nam kamica wapniowa, wtedy oczywiście należy ograniczyć produkty z dużą zawartością wapnia (ser żółty, mleko, twaróg). Powinno się również wystrzegać czekolady, ryb oraz tych produktów białkowych, które sprzyjają wzrostowi stężenia mocznika.